Wybory parlamentarne w 2023 roku przyniosły nam nowy układ sił na politycznej scenie Polski. Co się zmieniło? Jak sytuacja wyglądała na początku, a jak kształtuje się obecnie? Jakie są najnowsze sondaże?
Wybory parlamentarne w Polsce, w odróżnieniu od prezydenckich, odbywają się co cztery lata. W październiku 2023 roku doszło do kolejnych i przyniosły one ze sobą zmianę władzy. Większość w Sejmie zdobyła bowiem dotychczasowa koalicja opozycyjna.
Wyniki wyborów 2023
Próg wyborczy przekroczyło pięć partii. Najwięcej głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość, na które postawiło 35,38% wśród głosujących. Partia zarządzana przez Jarosława Kaczyńskiego nie zdołała jednak utrzymać się przy władzy. Niemożliwe było sformowanie jakiejkolwiek koalicji z inną partią, wobec czego rządową większość i, co za tym idzie, fotel premiera, przejęły pozostałe ugrupowania.
Na drugim miejscu w głosowaniu znalazła się Koalicja Obywatelska (30,7%), na trzecim Trzecia Droga (14,4%), na czwartym Nowa Lewica (8,61%), zaś piąta była Konfederacja (7,16%). Trzy pierwsze z wymienionych partii zgodziły się na utworzenie Koalicji Rządowej. Konfederacja do sojuszu nie przystąpiła, pozostaje formacją obywatelską wobec Koalicji 15 X, a także Prawa i Sprawiedliwości.
Fotel premiera przejął Donald Tusk. Marszałkami Sejmu zostali Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Władza w resortach została przydzielona następująco:
- Donald Tusk (KO) – premier;
- Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – wicepremier, minister obrony narodowej;
- Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) – wicepremier, minister cyfryzacji;
- Adam Bodnar (bezpartyjny) – minister sprawiedliwości;
- Radosław Sikorski (KO) – minister spraw zagranicznych;
- Adam Szłapka (KO) – minister do spraw Unii Europejskiej;
- Marcin Kierwiński (KO) – minister spraw wewnętrznych i administracji;
- Tomasz Siemoniak (KO) – koordynator służb specjalnych;
- Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – minister kultury i dziedzictwa narodowego;
- Andrzej Domański (KO) – minister finansów;
- Borys Budka (KO) – minister aktywów państwowych;
- Sławomir Nitras (KO) – minister sportu i turystyki;
- Barbara Nowacka (KO) – minister edukacji;
- Izabela Leszczyna (KO) – minister zdrowia;
- Dariusz Klimczak (PSL) – minister infrastruktury;
- Krzysztof Hetman (PSL) – minister rozwoju i technologii;
- Czesław Siekierski (PSL) – minister rolnictwa i rozwoju wsi;
- Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) – minister klimatu i środowiska;
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) – minister funduszy i polityki regionalnej;
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica) – minister rodziny i polityki społecznej;
- Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) – minister nauki i szkolnictwa wyższego;
- Marzena Czarnecka (bezpartyjna) – minister przemysłu;
- Marzena Okła-Drewnowicz (KO), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej;
- Katarzyna Kotula (Nowa Lewica), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości;
- Agnieszka Buczyńska (Polska 2050), minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
- Jan Grabiec (KO), minister-członek Rady Ministrów, szef kancelarii prezesa rady ministrów
W Senacie wyniki głosowania wyglądały nieco inaczej. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało pierwszą pozycję, ale dokładne dane procentowe różniły się od tych z głosowania do Sejmu. Partii Jarosława Kaczyńskiego zaufało 34,81% głosujących, KO 28,91%, TD 11,5%, Konfederacji 6,75%, zaś Nowej Lewicy jedynie 5,29%.
Czas zmian
Z biegiem czasu doszło jednak do zmian w rządzie Donalda Tuska. W kwietniu odwołano Pawła Zgórzyńskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaś Krzysztofa Kukuckiego ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. W maju pożegnano Marcina Kierwińskiego z urzędu ministra spraw wewnętrznych i administracji, Borysa Budkę z urzędu ministra aktywów państwowych, Bartłomieja Sienkiewicza z urzędu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Krzysztofa Hetmana z urzędu ministra rozwoju i technologii, Macieja Miłkowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Pawła Gancarza ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Druga połowa roku przyniosła dalsze zmiany. W czerwcu doszło do odwołania Joanny Scheuring-Wielgus ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacka Protasa ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Krzysztofa Śmiszka ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Macieja Laska, pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W lipcu pożegnano Waldemara Sługockiego ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w sierpniu Bartłomieja Ciążyńskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w październiku Agnieszkę Buczyńską z urzędów ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego i Jacka Tomczaka ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Najnowsze sondaże
W październiku 2024 roku partia Razem odłączyła się od Lewicy, jednocześnie jednak kilka posłanek z Razem postanowiło przejść do Lewicy. Koalicja rządowa została zachowana, jednak decyzja Razem miała swoje przełożenie na najnowsze sondaże wyborów parlamentarnych.
W listopadzie zadeklarowano 34% poparcia dla KO, 31,7% dla PiS, 10,8% dla Konfederacji, 8,8% dla Trzeciej Drogi oraz 7,1% dla Lewicy. Razem może liczyć na około 3% głosów.
Jak widać, scena polityczna w Polsce ulega ciągłym zmianom. Nie da się jednak śledzić jej bezustannie, konieczna jest chwila wytchnienia. Jeśli jesteście fanami sportu, sprawdźcie Fortuna kod promocyjny. Dzięki niemu możecie uzyskać dostęp do licznych transmisji.